Blog

#PodkarpacieCzyta Spotkanie z Jakubem Zającem

#PodkarpacieCzyta Spotkanie z Jakubem Zającem

20 lipca o godzinie 18.00 w Księgarnie Nova przy ul. Kościuszki 4 w Rzeszowie, w kolejnych, drugich już wieczorach literackich spotkamy się z Jakubem Zającem. Odbędzie się to w ramach IV edycji projektu #PodkarpacieCzyta.

Autor urodzony w 1983 roku w Łańcucie, jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W czasie studiów polonistycznych i literaturoznawczych współpracował z wydawnictwem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Publikował artykuły na temat polskiej literatury XIX i XX wieku, skupiając się przede wszystkim na problematyce wojny i pamięci. Teksty Zająca z tamtego czasu ukazały się w trzech zbiorowych publikacjach: Żywioły wyobraźni poetyckiej XIX i XX wieku (2008), Żywioły wyobraźni poetyckiej pokolenia ‘68 (2010) oraz Trauma, pamięć, wyobraźnia (2011).

Autor zadebiutował w 2020 roku, głośną książką “HALT. Zapiski z domu trzeźwienia “(2020), w marcu 2022 roku doczekał się drugiego wydania i dodruku. Książka zdobyła wielu czytelników i wywołała dyskusję w środowisku terapeutycznym. Doceniła ją krytyka literacka. Magazyn „Newsweek” wskazał HALT jako lekturę obowiązkową na wakacje 2022.
W styczniu 2023 roku nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukazała się druga powieść Zająca pt. ” Anna i Pan B. “(Warszawa 2023).

Anna i Pan B to powieść barokowa. Poprzez metafizykę codzienności (poszukiwanie punktów stałych przez bohatera przy jednoczesnym doświadczaniu utraty i poczuciu niestabilności) i zasadną warstwę filozoficzną powieści, która spina wydarzenia, zamykając je w znaku nieskończoności; to podwójny Uroboros, który łączy świat fikcyjny z rzeczywistym”.

Krytyka literacka i czytelnicy prozy Zająca zwracają uwagę na język, jakim posługuje się autor, emocjonalną głębię jego tekstów oraz powracające wątki autobiograficzne.

Autor mieszka w Krakowie i jest nauczycielem języka polskiego w liceum ogólnokształcącym. Interesuje się piłką nożną i filmem. Pracuje nad kolejną książką.

Fragmenty recenzji powieści Anna i Pan B.:

z recenzji Marcina Zegadły (poety, recenzenta „Gazety Wyborczej” i „Newsweeka”):

Od pierwszych stron nowej powieści Jakuba Zająca nie można przestać zanurzać się w jej narrację. A jest to nurkowanie z gruntu wyczynowe. Na dodatek w mętnej wodzie, ponieważ w Annie i Panu B. niemal nic nie jest tym, czym się wydaje.

[…]

A zatem na kartach tej historii został powołany do życia K. – narrator (być może alter ego autora).

Jest Anna i jest Pan B. – inkarnacja Charelsa Baudeleaire’a, który obecnie wiedzie czwarte życie, a robi to już osiemdziesiąt lat. K. natomiast po rozstaniu z kobietą rozpoczyna swoją wielką „ucieczkę”.

[…]

Postaci występujące w tej narracji zostały przedstawione wyśmienicie, a fabuła skrojona jest na miarę czytelnika inteligentnego, poszukującego i ciekawego ludzi. Proza Zająca jest gęsta i zawiesista.

[…]

Zając powieścią Anna i Pan B. udowadnia, że potrafi pisać nie tylko o wódce i że jest pisarzem zacnego formatu.

[…]

Od Anny i Pana B. nie sposób się oderwać i – jak powiedziałby zapewne K. – tę powieść czyta się jednym tchem, tak jak wychyla się kieliszek wytrawnego wina pragnąc mieć wszytko na raz.

Z recenzji Krzysztofa Stawickiego:

„Powieść – pomimo fragmentów iście postimpresjonistycznej estetyki realizmu magicznego, dla którego oczywistym punktem wyjścia może być twórczość Brunona Schulza, wspaniałej estetyki płynności, obserwowanej już wcześniej w powieściach Virginii Woolf (Do latarni morskiej) – jest przede wszystkim spójna i klarowna.

Rozmowy z naszymi gośćmi o książkach, księgarniach i naszym regionie poprowadzi Beata Krawiec, specjalista do spraw promocji i reklamy Księgarnie Nova.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Organizatorzy projektu:

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek

Partnerzy medialni projektu: