Blog

Spotkanie z Andrzejem Piątkiem autorem “Dom Wyobraźni Artysty” #PodkarpacieCzyta Wieczory z literaturą

Spotkanie z Andrzejem Piątkiem autorem “Dom Wyobraźni Artysty” #PodkarpacieCzyta Wieczory z literaturą

#PodkarpacieCzyta IV edycja właśnie ruszyła, tym razem pod hasłem “Wieczory z literaturą”.

20 czerwca w Księgarnie Nova odbyło się spotkanie z Andrzej Piątek dziennikarzem, krytykiem, autorem książek między innymi “Szajna Dom Wyobraźni Artysty” i to głównie wokół tej pozycji spędziliśmy wieczór.

Autor w swoim wywiadzie rzece, na nowo “ożywił” Józefa Szajnę, jego dorobek artystyczny, a przede wszystkim człowieka o niezwykłej, wyprzedzającej swoje czasy osobowości.

Jego dzieła miały i nadal mają wymiar uniwersalny, rozumiany i wywołujący ogromny oddźwięk wśród publiczności na każdej długości i szerokości geograficznej, ponieważ przekaz jego sztuk był jeden – przeciwstawianie się przemocy, brutalności, zagładzie, ponieważ to wszystko bierze się z “zaniedbywania samego siebie”, jak mówił Józef Szajna, swojego rozwoju, korzystania z przysługujących mu praw.

Bez względu na to czy to była Polska, Niemcy, Meksyk, Japonia czy też inne kraje w których sztuki były wystawiane, widzowie utożsamiali się z nimi przypisując przekaz spektakli do swoich realiów i wydarzeń.

Atmosfera spotkania udzieliła się wszystkim , Andrzej Piątek w znany tylko sobie sposób “zaczarował” uczestników i tak jak pisał znany dziennikarz, krytyk teatralny i literacki Tomasz Miłkowski ” Ta książka ofiarowuje jemu (Józefowi Szajna) i jego odbiorcom życie po życiu.”

Dziękujemy serdecznie autorowi Andrzejowi Piątek

oraz

Prezydentowi Miasta Rzeszowa Konradowi Fijołek za objęcie Patronatem Honorowym cyklu #PodkarpacieCzyta

a także naszym partnerom medialnym

________________________________________________________

Organizatorem projektu jest Księgarnie Nova

________________________________________________________

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.